224k views
5 votes
Jaclyn is selling cookies for her club. She sells 2 boxes for $5. What unit rate expresses the cost per box?

User Ravi R
by
5.8k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$2.50 Per box

Explanation:

User Paul Fisher
by
5.3k points
2 votes
Divide 5 by 2 representing each box by the price. Which equals to $2.50 each box.
User Alexandru DuDu
by
5.5k points