Answer:
The impedance of the circuit = 12500 Ω
Step-by-step explanation:
Impedance: This is the overall opposition to the flow of current in an a.c circuit by any two or all of the three circuit elements.(R, L, C) is called impedance.
The S.I unit of Impedance is Ohms. (Ω), It can be represented mathematically as
Z = √(Xc² + R²).................... Equation 1
Where Z = impedance, Xc = reactance of the capacitor, R = resistance of the resistor.
Given: Xc = 7500 Ω, R = 10000 Ω
Substituting these values into equation 1,
Z = √(7500² + 10000²)
Z = √(56250000 + 100000000)
Z = √(156250000)
Z =12500 Ω
Therefore, The impedance of the circuit = 12500 Ω