193k views
2 votes
A case of twenty-four 7.8 ounce containers of Greek yogurt costs $12.99.

Calculate the unit price of the Greek yogurt (cost per ounce). Round to the
nearest cent.

1 Answer

1 vote

Answer:

Cost per ounce = $0.07 (7 cents per ounce)

Explanation:

Each container is 7.8 ounces and there are 24 of them in a case.

Total weight in ounce of the case is:

7.8 * 24 = 187.2 ounces

It costs $12.99 for the case, which contains 187.2 ounces. We find the cost per ounce of yogurt by dividing the total cost by total ounces in the case.

12.99/187.2 = 0.0693

Rounded to nearest cent (2 decimal places), that would be:

Cost per ounce = $0.07 (7 cents per ounce)

User Squatch
by
5.6k points