2.0k views
4 votes
See if you're a genius by answering this question!

A 2-liter bottle of soda (67.6 ounces) costs $1.89. A case of twelve 12 ounce
cans of the same soda costs $2.99. Calculate the unit price (price/ounce) of each
item and determine which is the better bargain. Explain your answer.

User Edmon
by
4.3k points

2 Answers

1 vote

Answer:

Do you know the answer

Explanation:

User Bhagwat Tupe
by
5.1k points
4 votes

Answer:

Explanation:

67.6 oz cost $ 1.89

unit rate is : 1.89 / 67.6 = 0.027....rounds to 3 cents per oz

12 twelve oz cans.....thats (12 * 12) = 144 oz....for 2.99

2.99 / 144 = 0.0207....rounds to 2 cents per oz

the better bargain would be the 12 twelve oz cans because u save one penny more per oz then when ur buying the 2 liter bottle

User Nachodd
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.