148k views
5 votes
A ball rolls from x = -5 m to x = 0 m
in 1 second. What was its average
velocity?

User Bastien
by
6.8k points

1 Answer

5 votes

Answer: 5u/s

Explanation:

the ball rolls a total of 5 units from x=-5 to x=0. It traveled this total distance in one second. Therefore the ball goes 5 units per second.

User Beetle
by
6.7k points