129k views
2 votes
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $35.34. What is the unit price of the pairs of gloves?

The unit price is $
per pair of gloves.

1 Answer

6 votes

Answer:


\$5.89\ per\ pair\ of\ gloves

Explanation:

we know that

To find out the unit rate divided the total cost by the number of insulated gloves

so


(\$35.34)/(6)=\$5.89\ per\ pair\ of\ gloves

User Samiran
by
5.1k points