211k views
5 votes
A sound has 13 crests and 15 troughs in 3 seconds. When the second crest is produced the first is 2cm away from the source? Calculate

a. The wavelength

        b. The frequency

        c. The wave speed



User ButterDog
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The wavelength will be 4 cm, frequency will be 4.66 Hz and wave speed is 18.6 cm/sec

Step-by-step explanation:

Given:

No. of crest = 13

No. of trough = 15

Time = 3 seconds

Hence, 1 crest or 1 trough =
(1)/(2)\lambda

therefore,

13 C + 15 T =
28((1)/(2)\lambda)

=
14\lambda

Time given 3 seconds

=
(3)/(14)s


\\u= (14)/(3)


\\u= 4.6 Hz \approx 5 Hz

2 cm distance is travelled is time period


\lambda = 4 cm

Again wave will travel in 1 T = 4 cm

wave speed v =
\lambda*\\u

=
4*(14)/(3)

= 18.6 cm/s

User REnthusiast
by
7.0k points