160k views
5 votes
A 2-liter bottle of soda (67.6 ounces) costs $1.89. A case of twelve 12 ounce

cans of the same soda costs $2.99. Calculate the unit price (price/ounce) of each
item and determine which is the better bargain.

User Bjornte
by
5.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The better bargain is the case of twelve 12 ounce cans.

Explanation:

2-liter bottle of soda:

67.6 ounces cost $1.89, then

1 ounce costs


\$1.89/ 67.6\approx \$0.028

A case of twelve 12 ounce cans:


12* 12=144 ounces of the same soda cost $2.99, then

1 ounce costs


\$2.99/ 144\approx \$0.021

The better bargain is the second choice, the case of twelve 12 ounce cans.

User Totumus Maximus
by
5.1k points