157k views
4 votes
I bought 6 and 1/2 pounds of potatoes from the local supermarket for a total price of $5.20 write an equation that would give the total cost of any amount of potatoes in pounds​

User Casillas
by
7.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:

x - 0.8y

Explanation:

5.20/6.5 = $0.80 per pound

x = total cost of potatoes

y = number of potatoes

x = 0.8y

User Putz
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories