107k views
5 votes
13 gallons of gas cost $24.31 what is the cost per gallon

1 Answer

3 votes

Answer:

The cost per gallon is US$ 1.87

Explanation:

1. Let's review the information provided to us to answer the question correctly:

Number of gallons of gas = 13

Cost of the gallons of gas = US$ 24.31

2. What is the cost per gallon?

Cost per gallon = Cost of the gallons of gas/Number of gallons of gas

Replacing with the real values, we have:

Cost per gallon = 24.31/13

Cost per gallon = 1.87

The cost per gallon is US$ 1.87

User NightMICU
by
4.8k points