33.1k views
3 votes
If the primary to secondary voltage ratio is 4:1 for a transformer, what is the secondary voltage if the primary voltage is 460 volts?

1 Answer

4 votes

The secondary voltage is 115 V.

Step-by-step explanation:

The primary to secondary voltage ratio is given as 4:1 .

That is


(V_p)/(V_s)=(4)/(1)=4

We need to find what is the secondary voltage if the primary voltage is 460 volts.

That is


V_p=460V

Substituting in ratio equation


(V_p)/(V_s)=4\\\\(460)/(V_s)=4\\\\V_s=(460)/(4)\\\\V_s=115V

The secondary voltage is 115 V.

User Gijo Varghese
by
7.2k points