11.2k views
5 votes
Tarzan steps out of his house and grabs a hanging vine to swing to the ground. If his house is 11.3 m above the ground, what is Tarzan's speed when he reaches the ground?

User Dgebert
by
7.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

v = 14.88 m / s

Step-by-step explanation:

For this exercise let's use energy conservation. We place the reference system on the ground

Start. Tarzan before jumping

Em₀ = U = m g h

Final. Upon reaching the ground


Em_(f)= K = ½ m v²

Energy is conserved

Em₀ =
Em_(f)

m g h = ½ m v²

v² = 2gh

v = √ 2gh

Let's calculate

v = √ (2 9.8 11.3)

v = 14.88 m / s

User Erik Ahlswede
by
6.8k points