118k views
0 votes
Olivia bought a piece of ribbon priced at $0.56 per yard. The total cost was $1.54. How many yards did she buy?

User Creris
by
5.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

2.75 or 2 3/4

Explanation:

Divide the total cost by the price of each ribbon.

$1.54 ÷ $0.56/yard = 2.75 yards

If the answer needs to be in mixed fractional form, convert 0.75 to a fraction.

3/4 = 0.75

The fraction form of 2.75 is 2 3/4.

Therefore Olivia bought 2 3/4 yards of ribbon.

User Budgw
by
5.5k points