69.9k views
4 votes
The school store sells packs of 12 pens for $2.40.

Select the three unit rates that describe this sale.

CLEAR CHECK

$0.20 per pen


$2.40 per pack of pens


5 pens per dollar


120 pens per $24
NEXT

CLOSE
Reference
calculator
formulas
glossary

CLOSE
Language
Changes the language of the audio snippets and the glossary
ENGLISH

2 Answers

5 votes

Answer: 1, 2, and 3

Step-by-step explanation: I did the question

User JCallico
by
6.5k points
6 votes

For this case we can express the rates as:


\frac {2.40} {12} * \frac {dollars} {pen} = 0.2 \frac {dollars} {pen}

Option A


\frac {12} {2.40} * \frac {pen} {dollars} = 5 \frac {pens} {dollar}

Option C

If the pen package contains 12, then the cost of the package is $2.40.

Option B

Answer:

Option A, B, C

User Jishnu V S
by
7.5k points