62.2k views
4 votes
The school uses between 300 and 400 sheets of paper per school day. If paper costs the school $2.00 per 100 sheets, approximately how much does the school pay for paper every month? (Remember to only count school days!) A. $140.00 B. $190.00 C. $170.00 D. $90.00

User Pmoubed
by
8.7k points

1 Answer

6 votes

Answer:

  • Option A. $140.00

Step-by-step explanation:

1. Using the minimun number of sheets of paper in the interval [300, 400]

a) Cost: $ 2.00 / 100 sheets

b) 300 sheets / day × $ 2.00 / 100 sheets = $ 6.00 / day

c) Approimately 20 school days per month:

  • $ 6.00 / day × 20 day = $ 120.00

2. Using the maximum number of sheets of paper in the interval [300, 400]

a) Cost: $ 2.00 / 100 sheets

b) 400 sheets / day × $ 2.00 / 100 sheets = $ 8.00 / day

c) Approimately 20 school days per month:

  • $8.00 / day × 20 day = $ 160.00

3. Middle value:

Calculate the middle value between $160.00 and $120.00

  • [$120.00 + $160.00] / 2 = $140.00

Thus, the answer is the option A.

User McRui
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories