Answer:
Voltage, V = 450 volts
Step-by-step explanation:
It is given that,
Separation between plates, d = 3 mm = 0.003 m
magnitude of magnetic field, B = 0.3 T
Speed of the particle,

The relation between the magnetic field, electric field and the velocity of the particle is given by :

Also,




V = 450 volts
So, the voltage between the plates will be 450 V. Hence, this is the required solution.