147k views
25 votes
12 pens cost $6.55 What is the unit cost of each pen? Round.

$0.58


$0.52


$0.54


$0.55

1 Answer

8 votes

Answer:

$0.55

Explanation:

6.55/12=0.54583333333

5+ is a rounded up

bellow 5 round down

.545 is all we need to know to round to .55

User Ealon
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.