menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Mr. Emory bought 6 pizzas for the math team. The total cost of the order was $58.50. Each pizza cost the same amount. What is the unit cost per pizza of the order?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Mr. Emory bought 6 pizzas for the math team. The total cost of the order was $58.50. Each pizza cost the same amount. What is the unit cost per pizza of the order?
asked
Jul 16, 2021
121k
views
2
votes
Mr. Emory bought 6 pizzas for the math team. The total cost of the order was $58.50. Each pizza cost the same amount. What is the unit cost per pizza of the order?
Mathematics
middle-school
Mvvijesh
asked
by
Mvvijesh
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer:
58.50/6= $9.75 unit cost for each pizza
Mark Elliot
answered
Jul 22, 2021
by
Mark Elliot
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 11, 2024
90.8k
views
If Emory paid 20 percent of $3280 as a down payment, how much was the down payment?
Anero
asked
Jan 11, 2024
by
Anero
7.9k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
90.8k
views
asked
Mar 25, 2024
208k
views
Emory pushes the box with 20 Newtons of force. If the box is 4kg, how fast will the box accelerate?
James Lin
asked
Mar 25, 2024
by
James Lin
7.4k
points
Physics
college
1
answer
1
vote
208k
views
asked
Jun 20, 2024
182k
views
Emory goes to the park every 10 days, Isabella goes to the park every 6 days. If Isabella and Emory both go to the park today, how many days will it be until the next time they both go to the park on the
Syed Hamza Hassan
asked
Jun 20, 2024
by
Syed Hamza Hassan
8.4k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
182k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org