222k views
4 votes
I costs $36 for 4 movie tickets, What is

Ovie tickets, What is the unit price of each ticket
I

1 Answer

3 votes

Answer: $9 per ticket

Step-by-step explanation: Unit price means the cost per unit. In this case, the cost per ticket.

Since we know that it costs $36 for 4 movie tickets, to find the cost for 1 movie ticket, we need to divide 4 into $36 or 4 into 36.

4 divides into 36 9 times. 9 x 4 is 36 and 36 - 36 is 0. So 4 divides into 36 9 times which means that each movie ticket costs $9.

So the unit price is $9 per ticket.

I costs $36 for 4 movie tickets, What is Ovie tickets, What is the unit price of each-example-1
User Kev
by
6.5k points