menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Write a formula that will help kayla determine how much shell have to pay if she buys food in bulk lets use t=total price p=price per kilogram
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Write a formula that will help kayla determine how much shell have to pay if she buys food in bulk lets use t=total price p=price per kilogram
asked
Mar 15, 2022
155k
views
3
votes
write a formula that will help kayla determine how much shell have to pay if she buys food in bulk lets use t=total price p=price per kilogram
Mathematics
high-school
Grisha
asked
by
Grisha
7.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
So if there’s is a specific number of things she will buy like she buys 5 thing and they equal something per pound it would be 5p = t
Holgerm
answered
Mar 21, 2022
by
Holgerm
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 25, 2018
14.3k
views
Kayla notices that she can buy snacks and candy in bulk at the grocery store. the snacks she wants to buy cost $1.29 per kilogram. write a formula that will help kayla determine how much she'll have to
Edharned
asked
Sep 25, 2018
by
Edharned
7.6k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
14.3k
views
asked
Feb 8, 2020
18.6k
views
Kayla notices that she can buy snacks and candy in bulk at the grocery store. Write a formula that helps Kayla determine how much she'll have to pay if she buys the food in bulk. Let's let t = total price
Richard Woods
asked
Feb 8, 2020
by
Richard Woods
8.0k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
18.6k
views
asked
Jul 26, 2023
26.6k
views
Kayla notices that she can buy snacksandcandy in bulk at the grocery store.Write a formula that helps Kayla determinehow much she'll have to pay if she buys thefood in bulk.Let's lett = total pricep =
Edward Peters
asked
Jul 26, 2023
by
Edward Peters
8.1k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
26.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org