178k views
4 votes
During an experiment, a signal from

a spaceship reached the ground station in five
minute. What was the distance of the spaceship
from the ground station? The signal travels at
the speed of light, that is, 3 x 10 m/s​

User Barrast
by
8.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The distance is 9 × 10¹⁰ m.

Explanation:

Time (t) = 5 minute = 5 × 60s = 300 s

Now,

∴ Speed = Distance ÷ Time

∴ Distance = Speed × Time

d = 3 × 10⁸ × 300

d = 900 × 10⁸

d = 9 × 100 × 10⁸

d = 9 × 10¹ m

Thus, The distance is 9 × 10¹⁰ m.

-TheUnknownScientist 72

User Franz Payer
by
7.5k points