177k views
4 votes
Heather bought 7 cases of water for $38.50. How much did each case cost?

User Tmpearce
by
7.8k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$5.50 / case

Explanation:

Here we're finding the 'unit cost' $38.50 / (7 cases) = $5.50 / case

User Phabtar
by
7.8k points
2 votes

38.50/7 = $5.50 for each cases of water Heather bought.

User Lore
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories