27.1k views
0 votes
Help me someone. please​

Help me someone. please​-example-1
User Kaspar
by
7.2k points

1 Answer

2 votes

Step-by-step explanation:

Energy stored in an inductor = ½ × L × I²

L is inductance and I is current

I= 3A

L = 500mH = 500 × 10^-3H

=0.5H

Energy= ½ × 0.5 × 3²

= 9/4

= 2.25joules

User Monkey
by
7.0k points