185k views
5 votes
Janet buys 12 pens for $5.88. What is the cost per pencil?
I need it step by step please

User Haryono
by
8.8k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$0.49

Explanation:

First you have to divide $5.88 divded by 12 to figure out how much each penicl cost.

User Tgogos
by
8.3k points

Related questions

asked Jul 17, 2022 75.2k views
Nsayer asked Jul 17, 2022
by Nsayer
8.0k points
1 answer
2 votes
75.2k views