87.5k views
3 votes
Aspen, Colorado had one of the worst snow storms in years. In the short period of 4 hours, they were hit with 70 inches of snow. What is the unit rate of snow fall in inches per hour?

Plus answer this At FreshFruit, 20 oranges cost $0.80. What is the cost for 1 orange? For extra credit

User Imdad Ali
by
6.4k points

1 Answer

3 votes

Divide total snow by hours/

70 inches / 4 hours = 17.5 inches per hour.

Divide total cost by quantity:

0.80 / 20 = $0.04 per orange.

User Leo Lin
by
7.7k points