178k views
3 votes
A grocery store sells 8 bags of dog treats for $28. What's the cost per bag?

User Xach
by
9.0k points

2 Answers

6 votes
Divide 28/8=$3.5 per bag
User Thewildpendulum
by
8.7k points
6 votes
The cost of each bag would be 3.8
User Hariharbalaji
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.