178k views
3 votes
A grocery store sells 8 bags of dog treats for $28. What's the cost per bag?

User Xach
by
8.1k points

2 Answers

6 votes
Divide 28/8=$3.5 per bag
User Thewildpendulum
by
7.9k points
6 votes
The cost of each bag would be 3.8
User Hariharbalaji
by
7.0k points