Answer:
S = R θ where θ is in radians
If θ = 2 pi then S = 2 pi R the circumference of the circle
θ = S / R = 9.7 / 9 = 1.08 rad
Since 1 rad = 360 / (2 pi) = 57.3 deg
the angle included = 1.08 rad * 57.3 deg/rad = 61.9 deg
7.9m questions
10.6m answers