176k views
8 votes
A circle has a radius of 9 cm and a sector of the circle has an arc length of 9. 7cm

User Ulad
by
7.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

S = R θ where θ is in radians

If θ = 2 pi then S = 2 pi R the circumference of the circle

θ = S / R = 9.7 / 9 = 1.08 rad

Since 1 rad = 360 / (2 pi) = 57.3 deg

the angle included = 1.08 rad * 57.3 deg/rad = 61.9 deg

User Rajilesh Panoli
by
7.4k points