24.4k views
4 votes
You buy 5 pounds of cheese for $35. How much does one pound cost? *

User Stanislav
by
5.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

5 pounds = $35

1 pounds = x

35 divided by 5 is 7

Step-by-step explanation:

1 pound = $7

User Irahorecka
by
5.1k points