71.2k views
25 votes
What volume will 8.47kg of sulfur dioxide gas occupy at a pressure of 89.4kPa and a temperature of 40.0°C? ​

User Chemicalkt
by
7.1k points

1 Answer

8 votes

Answer:


V=3850.1769\;L

Step-by-step explanation:

Gas law is the mathematical relationship among pressure,volume, temperature, and the number of moles of a gas. It is the equation of state for an ideal gas. Which is because the state of a gas can be known by it pressure, volume, temperature, and number of moles.
Look below which "R" is a constant


PV=nRT


n=8.47kg*((1000g)/(1kg))*((1mol)/(64.066g))


n=132.2074\;mol


V=(nRT)/(P)


V=((132.2074\\;mol*(8.314(L\cdotkPa)/(mol\cdotk))*(40+273.15)k)/(89.4\;kPa)

or (3.85 x 10^3 L)


V=3850.1769\;L

~Lenvy~

User Jake Ginnivan
by
7.0k points