Holly spent a total of $28 to buy candy for his soccer team. He bought chocolate that cost $2 per bag and gummy that cost $3 per bag. There are 12 people on the team and each person only get one snack. x = bag of pretzel y = bag of chip
How many bars of chocolate did Holly buy?