170k views
4 votes
HELPPPPPP PLLSLLSLSLLSSS!!!

Cereal is on sale this week. Is it a better buy to get the 10-ounce box for $1.95 or the 14-ounce box for $2.81?

User Pufferfish
by
5.5k points

1 Answer

7 votes

Answer:

It is better to buy the 10-ounce box for $1.95

Explanation:

1.) Set up a ratio to represent this problem.

Ounces : Price

10 : 1.95

14 : 2.81

2.) Find the unit price for the first ratio.

10 : 1.95

/10 /10

1 : 0.195

This means that a one-ounce box of cereal will cost $0.12

3.) Find the unit price for the second ratio.

14 : 2.81

/14 /14

1 : 0.20071428571

This means that a one-ounce box of cereal will cost $0.20

4.) Compare prices

$0.12 < $0.20

Therefore, it is better to buy the 10-ounce box for $1.95.

User Manta
by
6.6k points