Answer:
It is better to buy the 10-ounce box for $1.95
Explanation:
1.) Set up a ratio to represent this problem.
Ounces : Price
10 : 1.95
14 : 2.81
2.) Find the unit price for the first ratio.
10 : 1.95
/10 /10
1 : 0.195
This means that a one-ounce box of cereal will cost $0.12
3.) Find the unit price for the second ratio.
14 : 2.81
/14 /14
1 : 0.20071428571
This means that a one-ounce box of cereal will cost $0.20
4.) Compare prices
$0.12 < $0.20
Therefore, it is better to buy the 10-ounce box for $1.95.