82.0k views
2 votes
Scott is shopping for juice at the grocery store. He is deciding between two bottles of juice:

•16 oz. of juice for $2.00, and
•24 oz. of juice for $2.40.

Which bottle of juice is the better buy?

1 Answer

5 votes

Answer:

24 oz

Explanation:

16 + 16 is 24. and if you were to buy two 16 oz juices, it would make the price $4.00. So, you're getting double the amount of 16 oz juice for $1.60 off.

User Vlad Savitsky
by
6.0k points