107k views
10 votes
1. If d = 25 m and t = 10 s, what is v?

User BLUC
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

velocity = displacement /time

v= d/t

v= 25/ 10

v = 2.5 m/s

Step-by-step explanation:

hope this help

User Broccoli
by
6.7k points