27.2k views
4 votes
Enola bought snacks for her team's practice. She bought a bag of oranges for $2.06 and a 3-pack of juice bottles. The total cost before tax was $5.06. Write and solve an equation which can be used to determine

x
x, how much each bottle of juice costs.

1 Answer

3 votes

Answer:

$1

Explanation:

Sorry the first x is blank

The second x:

$5.06-$2.06=$3

3/3=$1

User Greg Prisament
by
4.4k points