156k views
3 votes
Christian buys a two-gallon bottle of juice for $28.16. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?

User Diand
by
5.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.22

Explanation:

128 oz in a gallon

2 gallons is 256oz

28.16*2=56.32

56.32/256=0.22

User Brakertech
by
4.7k points