94.1k views
2 votes
What volume of 0.826 MKOH solution do you need to make 3.74 L of a solution with a pH of 12.500?

User Aforwardz
by
6.2k points

1 Answer

1 vote

Given that

  • pH = 12.5

We know that

  • pH + pOH = 14

Then –


\qquad
\bf\longrightarrow pOH = 14 -12.5


\qquad
\sf \longrightarrow pOH = 1.5


\qquad
\sf \longrightarrow [OH^- ] = 10^(-1.5 )


\qquad
\bf \longrightarrow [OH^-] = 3.16 × 10^(-2)

Now the number of moles of KOH need to ensure that concentration of Hydroxide anions is equal to –


\qquad
\bf \longrightarrow 3.74\: L * (3.16× 10^(-2))/(1 \: L )


\qquad
\bf \longrightarrow 1. 18 × 10^(-1 )M

Volume of the solution contains the need number of moles of Hydroxide anions –


\qquad
\sf \longrightarrow ( 1.18×10^(-1) \: moles \: OH^-)/(0.826 \: moles \: OH^-)


\qquad
\sf \longrightarrow 0.143 L


\qquad
\sf \longrightarrow 0.143 * 1000


\qquad
\pink{\bf\longrightarrow 143 mL }

______________________________________

User Losses Don
by
7.1k points