1.0k views
7 votes
A sample of nitrogen occupies 10.0 liters at 25oC , what would be the new volume at 20oC?

2 Answers

7 votes

Answer:

hope it's helpful to you

A sample of nitrogen occupies 10.0 liters at 25oC , what would be the new volume at-example-1
User Lachanda
by
7.6k points
8 votes
  • V1=10L
  • T1=25°C
  • T2=20°C

Apply Charles law


\\ \bf\bull\rightarrowtail V1T2=V_2T1


\\ \bf\bull\rightarrowtail 10(20)=25V_2


\\ \bf\bull\rightarrowtail 200=25V_2


\\ \bf\bull\rightarrowtail V_2=8L

User Viktor Nilsson
by
7.4k points