202k views
1 vote
If 35 liters of petrol cost $21.00, what is the price per liter?

User Lear
by
8.6k points

1 Answer

0 votes

Explanation:

if 21 dollars = 35 liters

the ? dollars = 1 litre

it will be less so more which is the 35 divides

so we have

1/ 35 ×21

21/35

0.6

User George Willy
by
7.3k points

Related questions

1 answer
0 votes
170k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.