233k views
5 votes
A 3-gallon bottle of fabric softener costs $51.36. What is the price per cup?

User Dosdos
by
6.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$1.07

Explanation:

16 cups per gallon

16*3=48cups

51.36/48=1.07

User Brevis
by
6.4k points