143k views
2 votes
You buy 2.3 pounds of apples for $1.43 per pound. how much do you spend

User Kuporific
by
4.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$3.36

Explanation:

$1.43 = 1 lbs

$1.43 + $1.43 = $2.86

$2.86 + .3 = $3.36

User Tyler Gill
by
5.2k points