226k views
0 votes
Emple

Six pounds of grapefruit cost $3. What is the cost per pound?
You can use a double number line to help you find ate and
unitate Start with the ratio you know: 53 for 6 pounds
Divide both 53 and 6 pounds by 3 to get 1 for 2 pounds
Then divide 51 and 2 pounds by 2 to find the cost per
pound, which is so. So for 1 pound.
1
Notice that you can also divide 3 by 6 to get the cost per
pound directly
In the example, how much would it cost to buy 3.4 and
5 pounds of grapefruit? Explain how you found your
answers

1 Answer

2 votes

Answer:

0.50

Explanation:

User Kitokid
by
8.4k points

Related questions

asked Jul 16, 2021 103k views
Melon asked Jul 16, 2021
by Melon
8.0k points
2 answers
1 vote
103k views
asked Feb 22, 2022 118k views
Andydavies asked Feb 22, 2022
by Andydavies
8.2k points
1 answer
4 votes
118k views
asked Nov 27, 2022 171k views
MustA asked Nov 27, 2022
by MustA
7.9k points
1 answer
5 votes
171k views