57.8k views
4 votes
A 2-pack of light bulbs costs $0.73. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

1 Answer

2 votes

Answer:

37 cents.

Explanation:

Two lightbulbs sell for 73¢, meaning one lightbulb sells for 36.5¢ (73/2), or "unit price" (the price for one of something). Rounded to nearest cent at 37¢.

User Pezzzz
by
5.4k points