101k views
1 vote
Juan paid $18 for the six horror movies he rented in October.

What is the unit rate of the situation?
Unit rate =
Write the equation.
Make a table of x and y values for the number
of movies Juan rented and the total cost.
y =

User Vdegenne
by
5.5k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Unit Rate

$3 per movie

Equation

let x = # of movies, y = total cost ($)

y = 3x

Table

x y

1 3

2 6

3 9

4 12

5 15

6 18

User Iagows
by
5.2k points