168k views
4 votes
A 3-kilogram bag of red onions costs $4.53. What is the unit price?

User Duggins
by
5.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$1.51

Explanation:

Unit price represents the cost of only one item.

To find our answer:

Divide $4.53 by 3, to represent the cost of one kg. bag of red onions.

4.53 / 3 = 1.51

Check:

(One kg. bag) $1.51 x 3 (Represents the number of bags given)

= $4.53

The unit price of a 3-kg. bag with the cost of $4.53, is $1.51 per one kg.

User Xenocyon
by
5.1k points