48.2k views
3 votes
Calculate the molecular mass of the element

They give:H=1,AI=27,S=32,0=16,Cu=64,P=31,Mg=24,N=14,Na=23

Calculate the molecular mass of the element They give:H=1,AI=27,S=32,0=16,Cu=64,P-example-1

1 Answer

6 votes

Answer:

Na2SO4

2×23 + 32 + 4×16

46 + 32 +64

=142g

User Georgy Ivanov
by
6.6k points