108k views
1 vote
If an 8 pound bag of rice cost $9.60, what is the cost of 1 pound of rice?

1 Answer

4 votes

Answer:

1.20 a bag

Explanation:

Divide 9.60 by 8

User Svrnm
by
5.8k points