Answer:

Step-by-step explanation:
We are asked to find the new or final velocity of a taxi.
We will use the following kinematic equation:

The car was initially traveling at 15 meters per second. It accelerated at 3 meters per second squared for 4 seconds.
15 m/s
3 m/s ²- t= 4 s
Substitute the values into the formula.

Multiply the numbers in parentheses.
- 3 m/s/s * 4 s = 3 m/s *4 = 12 m/s

Add.

The new velocity of the taxi is 27 meters per second.