82.6k views
3 votes
The price of oranges is proportional to the number of oranges if

One orange costs 1200 Rs. Find:
A. The price of 12 oranges.
B. The amount of oranges that cost 32,000 Rs.​

User Vshenoy
by
8.1k points

1 Answer

3 votes

#1

Cost of 1orange=1200

Cost of 12 oranges:-


\\ \sf\longmapsto 1200(12)=14400

#2

  • Total cost=32000
  • Cost of one orange=1200

Total oranges


\\ \sf\longmapsto 32000/ 1200


\\ \sf\longmapsto 2666.6


\\ \sf\longmapsto 2667

User Agermano
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.