40.4k views
5 votes
You want to buy some noodles. A 7-ounce package costs $2.24. A 12-ounce package costs $4.08.

An 18-ounce package costs $5.58. Which package is the best buy?

1 Answer

3 votes
2.24 divided by 7 is 0.32

And 5.58 divided by 18 is 0.31

So 5.58 is cheaper
User Keydose
by
8.2k points